Rozwój osobisty – najlepsza inwestycja
Rozwój osobisty – najlepsza inwestycja
Profesjonalny i wartościowy projekt to nie tylko ładne obrazki. Dobry komputer z mocną kartą graficzną i jednym z najlepszych programów do projektowania na rynku nie wykona przecież pracy sam. Efekt końcowy to przede wszystkim merytoryka i solidne podstawy u projektanta. To, jak skończy, zależy w końcu od tego, jak zacznie.
foto: Warsztaty dla projektantów i architektów Wrocław 2023
Akademia Skutecznego Projektowania
Październik 2022, Kraków, hotel Hilton Garden Inn Balice. Wystartowała nowa, piąta edycja warsztatów organizowanych przez Pracownię CAD Decor Maciej Dańczura. Spotkania zaplanowano i zorganizowano tak jak w poprzedniej edycji – aż w 12 miastach Polski. W ciągu pół roku pozwoli to organizatorom na dotarcie z programem do grona ok. 350 architektów. Ostatnie warsztaty odbędą się w marcu 2023.
Tak jak w minionych latach wejściówki na warsztaty rozeszły się błyskawicznie. W niektórych miastach zainteresowanie było tak duże, że organizatorzy musieli zwiększyć liczbę dostępnych miejsc i odpowiednio dostosować warunki na salach szkoleniowych, aby zapewnić komfort słuchaczom. Obiekty, w których odbywają się spotkania, muszą spełniać wysokie standardy i mieć komfortowe sale szkoleniowe z wygodnym miejscem do pracy dla każdego uczestnika, a wszystko to w estetycznym wnętrzu. Istotny jest tu bowiem każdy szczegół, który ma sprawić, że to wydarzenie nie tylko będzie dla odbiorcy przyjemne, ale przede wszystkim rozwinie jego umiejętności projektowe.
foto: Kamila Choma i Katarzyna Ubysz - współprowadzące warsztaty Pracowni CAD Decor
Rozwój osobisty – najlepsza inwestycja
Coraz więcej architektów i projektantów inwestuje w siebie i swój rozwój. Jest to niezbędne, żeby wzmocnić swoją pozycję na rynku, szczególnie że w ostatnim czasie można obserwować spadek zainteresowania klientów branżą wnętrzarską, i to zarówno w sektorze inwestycji biznesowych, jak i wśród klientów indywidualnych. Z jednej strony zawód projektanta wnętrz staje się coraz bardziej popularny, rośnie więc konkurencja.
Z drugiej zaś ostatni rok w branży nie rozpieszczał. Liczba zleceń na rynku w wyniku zawirowań inflacyjnych, politycznych czy związanych z działaniami wojennymi znacznie zmalała. Wielu inwestorów wstrzymało lub opóźniło swoje decyzje. Właściciele dużych biur projektowych, mający wieloletnie doświadczenie i bogate portfolio, na szczęście mogą spać spokojnie. Wiemy jednak, że projektanci wnętrz to również małe firmy (czasem wręcz jedno- lub dwuosobowe), freelancerzy, a także osoby, dla których taka praca jest pasją lub dodatkowym źródłem zarobkowania. Bez względu jednak na to, jak wykonywana jest ta praca, każdemu zależy na płynności zleceń.
foto: Kamila Choma - mgr sztuki, architekt wnętrz, właścicielka studia mebli kuchennych CHOME
Architektura wnętrz to nie tylko ładne wizualizacje
Architektura wnętrz to nie tylko ładne wizualizacje, dobrze dobrane poduszki czy firanki. To również – albo przede wszystkim – odpowiedzialność. Na szczęście architekci i projektanci chcą się rozwijać i inwestować w wiedzę, doświadczenie oraz warsztat umiejętności. Jest to tym bardziej istotne, że wykonywanie zawodu projektanta wnętrz w Polsce nie jest jednoznaczne z posiadaniem wykształcenia kierunkowego.
Może właśnie dlatego w ostatnim czasie można zaobserwować wysyp podobnych tematycznie spotkań skierowanych do licznej grupy osób pracujących na oprogramowaniu CAD Decor. Biorąc pod uwagę informacje od producenta programu, aktualnie jest to już ok. 19 tys. sprzedanych licencji. W ostatniej dekadzie program bardzo się rozwinął, wzrosła jego dystrybucja i rozpoznawalność w branży. Nie dziwi więc, że użytkownicy zasypywani są coraz to nowszymi formami udogodnień czy szkoleń i warsztatów związanych z CAD Decor.
foto: Uczestnicy warsztatów z uwagą śledzili każdy moment prezentacji
Co zaskoczyło w jesiennej edycji warsztatów Pracowni CAD Decor?
Zacznijmy od tego, co zaskoczeniem na pewno nie było, a mianowicie prowadzący, czyli nieoficjalny mistrz CAD Decor – Maciej Dańczura. To postać dobrze znana zarówno producentom oprogramowania, jego dystrybutorom, jak i użytkownikom programu. Maciej pracy z programem poświęcił już 16 lat, a od 24 lat związany jest z branżą wnętrzarską; dodatkowo od 11 lat prowadzi własny salon łazienek, a program wykorzystuje do codziennej pracy z klientami. Wykonał także wiele aranżacji jako projektant dla swoich klientów. Od ponad 5 lat podczas autorskich warsztatów dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą z innymi użytkownikami, jednocześnie cały czas doskonaląc swój warsztat. Również forma tego wydarzenia z edycji na edycję zmienia się i rozwija.
foto: Każdy z uczestników zabrał ze sobą spory pakiet materiałów edukacyjnych
Był to również czas integracji, wymiany doświadczeń i poglądów
Jak zawsze podczas dwudniowych warsztatów uczestnicy mogli liczyć na pełen profesjonalizm, mnóstwo konkretnej wiedzy i praktycznych przykładów. Tym razem czekało na nich 20 godzin nauki i ćwiczeń w odmienionej formule. W tej edycji sponsorzy, których obecność pozwoliła na obniżenie ceny udziału w warsztatach do 419 zł, zmienili formę prezentacji, które stały się częścią seminarium. Było to więc poznawanie produktu między innymi na omawianym podczas spotkań projekcie, co znacznie ułatwiało zrozumienie jego charakterystyki i możliwości wykorzystania w projektowanych wnętrzach. Ponadto w czasie oficjalnej kolacji po pierwszym dniu szkoleniowym słuchacze mieli możliwość poznania bliżej pracujących dla danych marek osób, które chętnie odpowiadały na każde pytanie. Był to również czas integracji, wymiany doświadczeń i poglądów, a przede wszystkim czas dobrej zabawy dla „Cadowiczów”.
foto: Uśmiech na twarzy uczestników - bezcenne.
„To, jak skończysz, zależy od tego, jak zaczniesz”
Podczas warsztatowych zmagań dodatkowym udogodnieniem dla przybyłych była możliwość wypożyczenia laptopa do pracy podczas wykładów. Jest to pomoc dla osób pracujących na co dzień na komputerach stacjonarnych. Dotychczas dla niektórych użytkowników ze względów logistycznych utrudniało lub wręcz uniemożliwiało to udział w wydarzeniu.
Jak w poprzedniej edycji tak i tym razem w prowadzeniu warsztatów Macieja wspierały dwie prelegentki. To osoby również związane z branżą meblarską, projektantki z wieloletnim doświadczeniem projektowym oraz w pracy z programem CAD Decor. Ich wybór był bezpośrednio związany z tym, co najistotniejsze w tegorocznej edycji, a mianowicie nowym programem warsztatów, których tytuł brzmi: „To, jak skończysz, zależy od tego, jak zaczniesz”.
foto: Podczas warsztatów wiele osób prowadziło również rozmowy biznesowe
Znana jest w środowisku „Cadowiczów” z nienagannych dokumentacji
– Pięć lat doświadczeń, obserwacji, pracy z projektantami i architektami oraz rozmów z producentami pozwoliło mi wyciągnąć pewne wnioski – mówi Maciej Dańczura. – Okazuje się niestety, że w ostatnim czasie środowisko skupiło się głównie na poprawie jakości samych wizualizacji. Wiedza techniczna, merytoryczna oraz materiałoznawstwo zeszły na drugi plan. Wiele projektów już od początku tworzenia zawiera liczne błędy, które nie tylko psują jakość ostatecznej wizualizacji, lecz także wpływają na wartość projektu oraz utrudniają jego wykonawstwo – podkreśla.
Nowy program warsztatów uwzględnia te spostrzeżenia. Oczywiście nadal jest to praca głównie z programem i wokół wizualizacji. Tym razem jednak zostaje ona wzbogacona o zagadnienia z zakresu wiedzy technicznej i wykonawczej. Pomagają w tym osoby współprowadzące warsztaty. Jedną z nich jest Katarzyna Ubysz, absolwentka Uniwersytetu Kieleckiego na Wydziale Sztuki, która znana jest w środowisku „Cadowiczów” z nienagannych dokumentacji i wiedzy technicznej wynikającej z wieloletniego doświadczenia projektowego wraz z nadzorami autorskimi bezpośrednio na inwestycjach. Uczestnicy mieli już okazję poznać Kasię w poprzedniej edycji warsztatów.
foto: Firmę Ceramika Paradyż reprezentował niezastąpiony Maciej Rychliński
Magister sztuki na wydziale wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Drugą współprowadzącą na pokładzie pracowni jest Kamila Choma, od 16 lat pracująca na oprogramowaniu CAD Decor jako architektka wnętrz, a od 6 lat zajmująca się projektowaniem i produkcją mebli kuchennych. Z wykształcenia architekt wnętrz oraz magister sztuki na wydziale wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Cały program uzupełnia obecność i wiedza przedstawicieli takich firm, jak Ceramika Paradyż, Mapei, SanSwiss, Geberit, Armatura Krakowska, Aquaakryl i Peka, którzy zadbali nie tylko o ciekawe prezentacje, ale też materiały, próbniki, katalogi, prezenty i niespodzianki dla uczestników warsztatów.
Nie da się zatem ukryć, że w organizację tego wydarzenia zaangażowane jest bardzo dużo osób, które tworzą zgrany zespół. O perfekcyjny efekt i nienaganne brzmienie dba oczywiście dyrygent – Maciej Dańczura, który znany jest zarówno ze swojej wiedzy, jak i z dbałości o detale. Nic więc dziwnego, że projektanci, którzy opuszczali sale ostatniej edycji, od razu dopytywali o kolejną.
Więcej interesujących tekstów znajdziesz w magazynie "Metr na Metr", który możesz jeszcze kupić na www.metrnamter.pl
Komentarze
Obecnie brak komentarzy!
Dodaj komentarz